Çocuklara tecavüz edenlerin cezası ne olmalı? Dünyada cinsel suçlar nasıl cezalandırılıyor?

aysegul16

Active member
Ülkemizde kadına, çocuğa ve hayvanlara yapılan işkence ve tecavüz suçu neden en ağır şekilde cezalandırılmıyor. Bu sucları yatanlar nasıl olur da hafifletici sebeplerle birkaç yıl içinde saliveriliyor ya da hiç tutuklanmadan ellerini kollarını sallaya sallaya aramızda dolaşıyorlar. Cinsel suçların işlenmesini engellemek için cinsel taciz ve saldırılara ağır cezalar verilmesi gerekmez mi? Bu suçları işleyenlere dünyanın diğer ülkelerinde ne gibi cezalar veriliyor? İdam cezası uygulanmalı mı?

leylaist

Member
Ülkemizde kadına, çocuğa ve hayvanlara yapılan işkence ve tecavüz suçu neden en ağır şekilde cezalandırılmıyor. Bu sucları yatanlar nasıl olur da hafifletici sebeplerle birkaç yıl içinde saliveriliyor ya da hiç tutuklanmadan ellerini kollarını sallaya sallaya aramızda dolaşıyorlar. Cinsel suçların işlenmesini engellemek için cinsel taciz ve saldırılara ağır cezalar verilmesi gerekmez mi? Bu suçları işleyenlere dünyanın diğer ülkelerinde ne gibi cezalar veriliyor? İdam cezası uygulanmalı mı?

gulsen34

New member
Herkese merhaba.. Öncelikle belirtmek isterim ki hukuk, kısaca insan içindir. Ve önemlisi hukuk kuralları oluşturulurken o toplumun kural ve değerleri dikkate alınır. Bizdeki temel sorun ise bu hukuk kurallarının ithal olması ve ithal meraklılarının baskısıdır. Kısaca kendini batı hayranı gören bir kesim var ki bu ithal hukuk kurallarını ülkemize ithal ederlerken büyük bir heyecan yaşamışlar ancak bize uymadığında da en çok onlar şikayetçi olmuşlardır. Sonuç itibari ile konu kısa bir değerlendirmeyle anlatılamayacak kadar derin ama tek cümle ile özetlenecek kadar kısadır. İşte insan ve onun mutluluğu için oluşturulan hukuk kuralları yine o insanın inanç, değer ve sosyal hukuk kuralları ile bütünleştirilerek oluşturulmalıdır. Nokta..

leylaist

Member
Çocuklara tecavüz ne demek bu nasıl ahlaksızlık vicdansızlık çocuklarin saçına bir teleni dokunanlari diri diri yakmalı

aysegul16

Active member
Herkese merhaba.. Öncelikle belirtmek isterim ki hukuk, kısaca insan içindir. Ve önemlisi hukuk kuralları oluşturulurken o toplumun kural ve değerleri dikkate alınır. Bizdeki temel sorun ise bu hukuk kurallarının ithal olması ve ithal meraklılarının baskısıdır. Kısaca kendini batı hayranı gören bir kesim var ki bu ithal hukuk kurallarını ülkemize ithal ederlerken büyük bir heyecan yaşamışlar ancak bize uymadığında da en çok onlar şikayetçi olmuşlardır. Sonuç itibari ile konu kısa bir değerlendirmeyle anlatılamayacak kadar derin ama tek cümle ile özetlenecek kadar kısadır. İşte insan ve onun mutluluğu için oluşturulan hukuk kuralları yine o insanın inanç, değer ve sosyal hukuk kuralları ile bütünleştirilerek oluşturulmalıdır. Nokta..
Bu memlekette idamdan başka caydırıcı ceza olamaz. İğrenç mahluklar. Allah'tan korkmaz, kuldan utanmazlar

leylaist

Member
Dibine gömülen direk ağladı
Toprağı atan kürek ağladı
Çocuklarımıza halk ağladi
Cani ye "it" dediğimiz için alındı ve köpek ağladı
Aglamayan katil acil infaz edilsin.....

dinleneyden

New member
Necip Fazıl Kısakürek ; o kadar güzel özetlemiş ki içinde bulunduğumuz durumu. "Benim inandığım sistemde, sabah bir masumun öldürüldüğünü duyarsanız, akşam darağacında sallanan birini görürsünüz."

İdam ve hadım diyerek çözümden kaçılmasına izim vermemeliyiz. #ÇocuklarYaşasın diye hali hazırdaki yasaları uygulasalar, sorun kökten çözülmüş olacak.
Çocuk Hakları Sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi'ni tam olarak uygulamalı Devlet.

Defalarca tekrarladık, mücadelesini verdik, yine söylüyoruz: Çocukları korumanın yolları bellidir 👇🏼
#ÇocuklarYaşasın

Kadın Meclisi bu durumu o kadar net anlatmış ki.

Ekli dosyalar

• 991397F0-A00B-44FD-BA65-4AF9324C473B.jpeg
    991397F0-A00B-44FD-BA65-4AF9324C473B.jpeg
    445.5 KB · Görüntüleme: 0

dinleneyden

New member
Avrupa ülkelerinde çocuk istismarına cezalar yüksek..

Belçika: 16 yaşından küçük çocuğu şiddet veya tehdit olmaksızın taciz eden kişi beş yıldan 10 yıla, şiddet ve tehdit varsa 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. 16 yaşından küçük çocuğa tecavüze ise 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Çocuk 10 yaşından ufak ise 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor.

- Almanya: 14 yaşını tamamlamamış çocuğa bu tür davranışlar altı aydan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Çocuk, bedensel veya ruhsal gelişmesi açısından ağır bir tehlikeye maruz kalmışsa iki yıldan az olmamak üzere hapis cezası veriliyor.

- İspanya: 16 yaşından küçüğe cinsel istismar iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Davranış şiddet ve korkutma ile yapılırsa cinsel saldırı suçunu oluşturup beş yıldan 10 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Eğer tecavüz söz konusu ise sekiz yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Tecavüz şiddet ve korkutma ile gerçekleşirse 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

- İngiltere: 13 yaşından küçük çocuğa yönelik tecavüz ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılıyor. 13 yaşından küçüğe cinsel tacize ise altı aydan 14 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

- Fransa: 15 yaşından küçük bir çocuğa şiddet, zorlama, tehdit içermeksizin cinsel davranışta bulunmak beş yıl hapis cezası ve 75000 Euro para cezası ile cezalandırılıyor. 15 yaşından küçük çocuğa tecavüze ise 20 yıl hapis cezası veriliyor.

- İsviçre: 16 yaşından küçük bir çocuk ile cinsel davranışta bulunan kişi, bu yaşta bir çocuğu cinsel davranışta bulunmaya yönlendiren kişi, bu yaşta bir çocuğu cinsel davranışın içine sokan kişi en fazla beş yıla kadar hapis veya para cezası ile cezalandırılıyor.

fifiko

New member
konuyla ilgili hukuki maddeler baştan düzenlenmeli ve cezalar kişiler bu utanç verici, affedilemez derecedeki suçları daha işleyemeden caydırıcı yapılandırılmalı maddeler diye düşünüyorum. bir de tabii her şeyin öncesinde EÄžİTİM şart diyorum. Eğitimi vurgularken, okullardaki eğitim kadar toplumdaki eğitim de çok önemli; nasıl ki içinde bulunduğumuz en küçük toplum ailemizse ve bizler de kendimizi bulana dek ailemezi rol model alıp ona göre gelişiyorsak ağaç yaşken eğilir diyor ve geleceği toplum bireylerine daha çocukluktan iyi ve sağlam bir eğitim verilmesi gerek diye bitiriyorum

Ayrıca kişilerin uğraşlarının,işlerinin en kötü birer hobilerinin de olması çok önemli. Malesef müzik zevkimiz bile ağlamalı, kendimizi dinledikçe üzücü şarkılardan oluşuyor. Ressamlarımızı tanımıyoruz, seramiği bilmiyoruz, heykelleri dahi çıplaklığa göre değerlendiriyoruz. Sanırım el ele alacağımız uzun bir yolumuz var önümüzde ama istersek birlikte bugun ornek aldıgımız tum toplumlardan daha ileri seviyeye gelecegimize inanıyorum ben.

öyle işte..

Sosyalanne

New member

Ülkemizde cinsel suçlara karşı caydırıcı yasa olmadığından, çok ailenin canı yanıyor. Üzüntülerini derinden yaşayıp hemen her ağızdan idam gelsin sözleri yükseliyor. Asıl soru şu; bu ceza adil şekilde uygulanacak mı? Ve madde genişletilecek mi?
İdam cezası hangi maddeyle gelecek? Mesela “Cinsel istismar ile cinayet suçlarının cezası idam olacak” şeklinde açık ve net bir madde mi olacak?

Bu idam yasası referanduma bu madde ile sunulsa, çoğunluk buna ne der gerçekten merak ediyorum. çocuklarımızdan veya kendimizden ne kadar emin olup olamadığımız ortaya çıkacaktır.
“Bir kereden birşey olmaz” zihniyetleri veya “o islamda bademleme diye geçer” açıklamalarını empoze etmeye çalışan zihniyetler sizce idam cezasını kim için ister? Bence düşünce suçlularına, yazarlara, vatansever asker, polis veya siyasetten anlamayan ama “böyle de olmaması lazım” diyen gençlere gelir. Bu memlekette yaşı tutmuyor diye idam hükmü verilen ama kemik yaşına göre 18 diye rapor çıkartıp asan hukuk ve hukukçu oldu. Asılan gençler için ise hala içimiz yanar ve sosyal medyada “unutmadık” paylaşımları yapılır.
Bunun cezası ağırlaştırılmış müebbet olmalı ve hiçbir aftan yararlanmamalı. İdam cezası bu ülkede bu yasalarda uygulanmaması gerektiği düşüncesindeyim.