Bebeklerde ilk başlanacak ek gıdalar neler olmalı?

alize

Member
Kızlar selam ek gıdaya başlayan anneler burada mı? Yoklama alıyorum. bebeğimizin ilk gıdaların neler olmalı diye doktora sordum şöyle diyor kendisi Siz ne yaptınız? Bebeklerinize ilk olarak neler veriyorsunuz? Bir de blender kullanıyor musunuz genelde blenderı çok önermiyor doktorlar. Çünkü gıdaların pütürlü olması gerekiyormuş.

Bebeklere ek gida bir yaştan sonra verilebilir gıdaların pişirilmesi sırasında bozulmaları önlemek açısından düdüklü tencere kullanılması veya buharda pişirilmesi önerilmektedir ilk başlayacağımız ek gıdalar 6 aydan itibaren meyve püresi evde mayalanmış yoğurt ve kaşık maması olabilir. altı buçuk yedi aya doğru sebze çorbası 7 aydan sonra sabah kahvaltı 8-9 aydan itibaren ise direk ailenin yediği ev yemeklerinden olabilir özellikle sızma zeytinyağı kullanılır tereyağı kullanılıp ev yemekleri bebeğe uygun pişirildiğinde çatalla ezerek verildiğinde bebek için uygun gıda olabilir.

lucifer

Member
Kızlar selam ek gıdaya başlayan anneler burada mı? Yoklama alıyorum. bebeğimizin ilk gıdaların neler olmalı diye doktora sordum şöyle diyor kendisi Siz ne yaptınız? Bebeklerinize ilk olarak neler veriyorsunuz? Bir de blender kullanıyor musunuz genelde blenderı çok önermiyor doktorlar. Çünkü gıdaların pütürlü olması gerekiyormuş.

Bebeklere ek gida bir yaştan sonra verilebilir gıdaların pişirilmesi sırasında bozulmaları önlemek açısından düdüklü tencere kullanılması veya buharda pişirilmesi önerilmektedir ilk başlayacağımız ek gıdalar 6 aydan itibaren meyve püresi evde mayalanmış yoğurt ve kaşık maması olabilir. altı buçuk yedi aya doğru sebze çorbası 7 aydan sonra sabah kahvaltı 8-9 aydan itibaren ise direk ailenin yediği ev yemeklerinden olabilir özellikle sızma zeytinyağı kullanılır tereyağı kullanılıp ev yemekleri bebeğe uygun pişirildiğinde çatalla ezerek verildiğinde bebek için uygun gıda olabilir.
İlk havuçla başlamak iyi ardından yoğurt hafif sebzeler özellikle elma püresi çok faydalı
Meyveler sert olduğu için iyice robottan geçirmek daha iyi olur
Sebzeleri biraz pütürlü bırakmak bebeğin yemek yeme alışkanlığı için daha faydalı olacaktır
Ek gıdaya ilk başlarken kahve fincanıyla daha sonra azar azar büyültmek lazım porsiyonunu
Mide hazmı için

whishper

New member
Yavaş yavaş ve adım adım gitmek gerekli, her şeyi iyice püre kıvamına getirdğinizden emin olun. En kritik şeyler bunlar bence, gerisi deneme yanılma zaten :) mesela kimi bebek ekşi sever, kimisi de tatlıcıdır. Limon emen bebekler vardır mesela severek :)) en önemlisi bebeği takip etmeniz ve zorlamamanız. bi arkadaş yukarı bisküvi demiş, ben eskiden çok karşıydım ama organik bulunca alıyorm çünkü bisküvi evde yapılmıyo, tutmuyo. bebek de seviyo tok tutuyo geceleri özellikle, ondan alıyorum ben de organik olanları. hero baby organikleri denememiştim ama deniycem ben dee

6 aydan sonra başladık biz organik bebek bisküvisi ile sütü karıştırarak ilerliyoruz. Marka olarak Hero baby kullanıyorum organik bir ürün tamamen doğal ürün tavsiye ederim (y)(y)