Beta Hcg Nedir? Beta Hcg Değerleri Hesaplama

bahtekin

New member


Beta Hcg Değerleri Nedir?
Beta HCG testi "kanda gebelik testi" olarak da bilinir. Beta Hcg, hamilelikten şüphelenildiğinde yaptırılan testlerden biridir. Tahlil, kan testi ile yapılarak Beta Hcg değerleri nin kaç olduğu tespit edilmektedir. Uzmanlar tarafından hızlı ve kesin sonuç vermesi sebebiyle kanda Beta Hcg hesaplama testi daha çok tercih edilmektedir.
Hcg hormonu, sperm ve yumurtanın döllenmesinden sonra salgılanmaya başlamaktadır. Bu nedenle hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemektedir. Beta Hcg değerinin yüksek çıkmasıyla gebelik saptanabileceği gibi, mol gebelik, dış gebelik ve boş gebelik de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun takibi için yaklaşık 2-3 gün sonra yeniden beta hcg testi yapılmakta ve sonuçlar karşılaştırılmaktadır.
Gebelik Öncesi Beta Hcg Değerleri
Gebe kaldıktan hemen sonra, vücutta Beta Hcg hormonu hemen salgılanmaya başlar. Bu hormon, döllenmenin gerçekleşmesinden bir hafta sonra, kanda normal seviyelerinin üzerine çıkmaktadır. Hamile olmayan kadınların kanındaki Beta Hcg seviyesi, “0.1- 0.001” şeklinde görülür. Beta Hcg seviyesi eğer 10’dan yüksek çıkarsa, gebeliğin pozitif olduğu anlamına gelir. Kanda belirli bir miktarın üzerine çıkan Beta Hcg değeri, idrarda da ortaya çıkar.

  • Gebeliğin 3. Haftasında Beta HCG değeri : 5-50 mlU/mL
  • Gebeliğin 4. Haftasında Beta HCG değeri : 5-426 mlU/mL
  • Gebeliğin 5. Haftasında Beta HCG değeri : 18-7.340 mlU/mL
  • Gebeliğin 6. Haftasında Beta HCG değeri : 080-56.500 mlU/mL
  • Gebeliğin 7 ve 8. Haftasında Beta HCG değeri : 650-229.000 mlU/mL
  • Gebeliğin 9 ve 12. Haftasında Beta HCG değeri : 700-288.000 mlU/mL
  • Gebeliğin 13 ve 16. Haftasında Beta HCG değeri : 300-254.000 mlU/mL
  • Gebeliğin 17 ve 24. haftalarında Beta HCG değeri : 060-165.400 mlU/mL
  • Gebeliğin 25 ve 40. haftalarında Beta HCG değeri : 640- 117.000 mlU/mL
Beta Hcg Testi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Beta Hcg testi, regl döneminin gecikmesinden birkaç gün sonra yapılabilir. Döllenme zamanına göre değişse de, beta hcgnin ilk tespiti genellikle gebeliğin 4.-5. Haftasına denk gelmektedir. Kanda çıkan bu değerin 48-72 saat arasında yaklaşık iki katına çıkarak düzenli bir artış göstermesi beklenir. Beta hcg artmıyorsa veya düzenli değilse, sağlıksız gebeliklerden söz edilebilir.

Beta Hcg Değeri Ne Zaman Yükselir?

Beta hcg değeri, yumurta ve spermin döllenmesinin gerçekleşme tarihten itibaren yaklaşık 2 hafta sonra yükselmeye başlayacaktır. Erken dönemde beta hcg tespiti için adet gününün en az 1 gün gecikmesi beklenerek kan testinin yapılması önerilir. En doğru sonuç için 2-3 gün regl gecikmenin ardından yaptırılması tavsiye edilir. Sağlıklı bir gebelikte beta hcg hormonun değeri iki günde bir kendini ikiye katlayarak artmaya devam eder.

Beta Hcg’nin Düzensiz Yükselmesi veya Beta Hcg Düşmesi

Beta hcg değerinin iki günde bir kendini ikiye katlaması veya minimumu %60 oranında büyümesi beklenir. Düzensiz bir artış veya değerde düşme görüldüğü taktirde sağlıksız gebelik söz konusu olmaktadır ve tıbben sonlandırılması gereken bir gebelik olabilir. Önce yüksek çıkan ve aniden düşen bir değer ise düşük belirtisi olarak kabul edilmektedir. Beta hcg düşüklüğünü takip eden bir kanamanız var ise hemen doktorunuza bildirerek muayene olmanız gerekmektedir.

Dış Gebelikte Beta Hcg

Dış gebelik söz konusu olduğunda hormon değerinin düzenli artmadığı, az artış gösterdiği veya az da olsa düşüş gösterdiği gözlemlenebilmektedir. Çoğunlukla ultrasonda gözükmeyecek kadar yeni olan gebeliklerde dış gebeliğin saptanması da ancak bu şekilde beta hcg değerine bakarak testip edilir.

Tüp Bebekte Hcg Testi
Tüp bebekte gebelik testi, embriyonun rahmin içine transferinden 12 gün sonra yapılmaktadır. 12 günden önce yapılan testler ise güvenilir değildir ve size bu konuda net bilgiler vermeyecektir. 12 gün sonrasında yapılan kan testlerinde beta hcg hormonunda bir artış beklenir. Bu artış hamileliğin habercisi olmaktadır.

Çoğul Gebelikte Beta Hcg Değeri
Gebe olduğunuzu öğrendiğinizde değeriniz normal haftanın üzerinde ise ikizden şüphelenebilirsiniz ancak beta hcg değeri tek başına ikiz gebeliğin göstergesi değildir. Beta Hcg değerleri tahmini hamilelik haftasına karar vermekte sizlere yol göstericidir. Fakat ikiz veya üçüz gebelik olup olmadığı veya kesin gebelik durumunu merak ettiğiniz konularda kadın doğum doktorunuz tarafından yapılacak ultrason muayenesinde netleşir. Aslında beta hcg hormonu plesantanın var olup olmamasına göre yükselir. İkiz veya çoğul gebeliğin net saptanması, ultrason muayenesinde olmaktadır.
Ultrason tahlili sonrası gebelik hakkında çok daha detaylı bilgi alınabilmektedir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst