Çocuk ayakkabısı nasıl seçilir?

Aslı Tan

New member
Bebek ayakkabısı yumuşak ve esnek olmalı, bebeğin dengesini kurabilmesine izin vermelidir. Topuk kaymayacak tarzda olmalı yük vermeye ve gerilmeye dayanıklı olmalı, yüksek topuklu ayakkabılarla düşebileceği için kaçınılmalıdır. Yüksek bilek desteği olan ayakkabılar genelde gerekli değildirler; ama ille de kullanılacak ise de ayağın ve bileğin bebek tarafından hareket ettirebildiğinden emin olunmalıdır. Ayakkabı ayağı sıkmamalı hava alarak ayağın serin, rahat, koku yapmayan, kuru ortamda kalmasına izin vermelidir. Tahriş etmeyen, alerji yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bebek spor ayakkabılarının rahatlığı, kullanım kolaylığı sağlaması ve modelleri seni mest ediyor, biliyoruz. Zaten ilk adım ayakkabılarının da, yürüyen bebek ayakkabılarının da en rahatları ve bebeğinin ayağına uygun modelleri bebek spor ayakkabıları içerisinden çıkıyor. Özellikle esnek tabanlı ve hava alan yapılı modeller, tam da gelişmekte olan bebeğinin ayaklarına göre!

Çocuk ayakkabı için özel bir durum söz konusu değilse ayrı bir tabanlığa ihtiyaç duyulmaz. Çocuğun ayağında basma bozukluğu söz konusu ise ancak uzman bir ortopedist tarafından önerilen tabalıklar kullanılabilir. Dış taban ise çocuklarda ayak anatomisine uygun olarak ve içe basmayı engelleyici nitelikte thomas ökçe dediğimiz öne doğru kavisli tabanlar daha uygundur.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst