Diyette Beyaz Peynir ve Zeytin

Aslı Tan

New member
Herkese merhaba. Ben 90 kilodan 70e düşmüş biri olarak size kilo verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini uzman görüşlerini de paylaşarak yazmak istedim. Arkadaşlar her ne kadar size kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir önerilse de durum sandığınız kadar küçük değil. Bu hayatınızdan tamamen çıkarın demek hiç değil. Sadece bu iki kalorisi yüksek yiyeceğin doğru seçim ve doğru büyüklükte tüketilirse doğuracağı olumlu sonuçlardan bahsedeceğim.

Kahvaltıda zeytin yiyerek zayıflamak mümkün

Kan şekerini yükseltmediği için en sağlıklı meyvenin zeytin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay “Her sabah kahvaltıda en az 10 tane zeytin yiyin diyor.

Hangi meyveleri nasıl ve hangi miktarda yemeliyiz?

Kilo vermek istiyorsak insülin direnci kırılana dek günde bir adet meyve (düşük glisemik indeksli) bütün olarak yenilebilir. Örneğin orta boy bir armut, portakal, nar veya elma olabilir. Yaz aylarında, çilek, kiraz, böğürtlen veya ahududu günde 100-200 gr kadar yenebilir. Ayrıca en sağlıklı meyve zeytindir. Evet zeytin yeryüzünde bulunan en sağlıklı meyvelerden biridir. Glisemik indeksi sıfırdır. Her sabah kahvaltıda 9-10 zeytin rahat rahat yenmelidir. Domates, salatalık ve biberler de (sebze grubunda olmalarına rağmen) o bitkilerin meyveleridir. Ceviz, fındık, fıstık, badem de kendi ağaçlarının meyveleridir ve bunların da glisemik indeksleri sıfırdır. Bu saydıklarımızı meyve olarak bilip tüketirsek, 24 saat içinde ne kadar çok ve sağlıklı meyve yediğimiz ortaya çıkacaktır.

PEYNİR YERKEN PORSİYONUNA DİKKAT

Kahvaltıda peynirin porsiyonu arttığında yanında yenen ekmeğin de miktarı arttığı için alınan kalori de artıyor. Ben danışanlarıma genelde sevdikleri için haftada iki gün yarım simit ve üçgen şeklindeki peynir büyüklüğünde ara öğünde tüketmelerini öneriyorum. Kilo veya kolesterol sorunu yaşayanlar, peynirin az yağlı olanını tercih etmelidirler. Yağsız beyaz peynir veya lor, en az kalori ve yağa sahip olduğundan, riskli gruptakiler için tercih sebebi olabilir. Ayrıca su oranı yüksek, yağı az sürme peynirleri de iyi bir seçenektir. Tansiyon şikayeti olanların, peynirleri suda bekleterek, tuz oranını azaltması daha sağlıklıdır.

PEYNİR SEÇERKEN...

-Öncelikle yağ oranına dikkat etmek gerekir. Yağ, peynire o zengin dokusunu ve harika tadını verir; fakat aynı zamanda kalori ve kolesterolünü de artırır. Çoğu beyaz peynir çeşidi, doymuş yağ ve sodyum açısından zengin olabilir. Az yağlı sütten yapılan taze peynirler çok daha az yağlıdır.