Düğüne dair batıl inançlar ve gelenekler... Mesela ayağına bas ayağına bas!

leylaist

Member
Ayağına bas, ayağına bas! Bir şekilde dahil olduğumuz düğün inanışların birçoğu mantıklı gelmese de çok eğlenceli. Hangimiz gelinin ayakkabısına ismini yazdırmadı ya da o buketi yakalamaya çalışmadı ki!

Nikahta-AyaÄŸa-Basmak.jpg

Başlangıç noktasını bilmediğimiz ne çok inanış var. Düğünden önce veya sonra gelinle damadın yapması gerekenler ayrı, çiftin yakınları olarak bizim yapmamamız gerekenler ayrı. Kiminin uğur getirdiğine, kiminin de uğursuzluğa işaret ettiği söyleniyor. Tabii ki mantık dışı olanlar ağırlıkta. Ama kültürümüzün de birer parçası oldukları için gülümsemekle yetinelim.

Gelin ayakkabısının altına isim yazmak
Gelinin arkadaşları isminin o ayakkabının altında olması için resmen birbirleriyle yarışır. Düğün sonunda hangi isim silinirse o kişinin kısa süre içerisinde evleneceğine inanılır.

Nikahta ayağa basmak
İmzayı attığınız dakikadan itibaren planlamasanız bile salondakilerin “Bas, bas” ısrarı üzerine birisi mutlaka bu aksiyonu gerçekleştirir. Kim basmayı başarırsa evin lideri o olur inancı var.

Düğünden önce damadın gelini görmesi
Düğünden önce kesinlikle damat gelini görmemeli. "Uğursuzluk getirir" derler.

Gelinin fırlattığı buketi yakalamak
Gelinin ayakkabısının altından isminin silinmesini isteyen kadınlarla, buketi yakalamak isteyen kadınların amacı aynı!

Yağmurlu günde evlenmek
Düğünün gerçekleşeceği gün yağmur yağması uğursuzluk getirir diyorlar. Şayet güneşli ve açık bir havada evlenirseniz, birlikteliğinizin daha uzun süreceği inancı hakim.

Evlenen çifte pirinç atmak
Her ne kadar biraz çağa ayak uydurup pirinç yerine kağıt konfetiler atılsa da, bu gelenek devam ediyor. Pirinç ya da konfetiler, eve bereket getirmesi için atılıyor.

En küresel inanış!
Gelinin düğün gününde seremoniden önce damatla yüzyüze gelmesinin uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

Bu listeyi uzatmak mümkün. Hatta dünyanın pek çok ülkesinde; Tayvan'da, Japonya'da, Brezilya'da, Meksika'da, Brezilya'da, Kolombiya'da ve sayılamayacak kadar çok bölgede ne kadar modern yaşam kültürü olsa da bu inanışlar yaşıyor!
 
Üst