İşte Size Zihnimizi ve Bedenimizi Rahatlatan Bazı Öneriler

balkopugu

Member
Zihni rahatlatma:

Yavaşça derin bir nefes alın. Veya rahatlamak için başka bir nefes egzersizi deneyin.
Ilık bir banyo yapın.
Dinlendirici bir müzik dinleyin.
Farkındalık meditasyonu yapın. Farkındalık meditasyonunun amacı dikkatinizi hemen şu an gerçekleşen şeylere odaklamaktır. Örneğin, vücudunuzu dinleyin. Nefesiniz hızlı, yavaş, derin ya da sığ mı? Trafik sesi gibi sesler duyuyor musunuz yoksa sadece sessizlik mi duyuyorsunuz? Amaç, değiştirmeye çalışmadan sadece ne olduğunun, ne yaptığınızın farkına varmaktır.
Yazın. Bazı insanlar hissetikleri hakkında birşeyler yazdıklarında rahatlarlar. Bunun bir yolu günlük tutmak olabilir.
Güdümlenmiş görsellik uygulamaları kullanın. Güdümlenmiş görsellik uygulamalarıyla kendinizi belli bir ortamda hayal ederek daha sakin ve rahat hissedebilirsiniz. Bu süreçte size rehberlik etmesi için ses bantlarından, senaryolardan ya da bir öğretmenden faydalanabilirsiniz.

Bedeni rahatlatma:

Yoga yapın. Evde yoga yapmak için kitaplar ve videolar edinebilir ya da bir yoga kursuna gidebilirsiniz.
Aşamalı kas gevşetmeyi denetin. Bu yöntem kas gruplarını germe ve gevşetmeyi içerir. Aşamalı kas gevşetme kaygıyı ve kas gerginliğini azaltabilir. Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, bu yöntem uyku sorunlarını çözmeye de yardımcı olabilir. Kaslarınızı gevşettiğiniz zaman vücudunuz uykuya dalmayı kabul etmesini söyleyen bir sinyal alır.
Yürüyüş yapın ya da başka etkinliklerde bulunun. Zevk aldığınız şeyler yapmaya zaman ayırarak rahatlayabilirsiniz.
Masaj yaptırın ya da sırtınızı ovacak birini bulun.
Kendinize bitki çayı ya da süt gibi alkol ya da kafein içermeyen ılık bir içecek hazırlayın.

mirmir

Member
Zihnimi rahatlatmak için sık sık yürüyüşe çıkarım . Doğada, özellikle adalarda yürüyüş yapmak bana çok iyi geliyor 🏃‍♀️

Dilek

Active member
Benim ihtiyacim hafif derin bir hava da uzerime ince bir örtüyle kocaman bir hamakta hafif hafif sallanarak uyumak

Ben spa ve sauna yapıyorum. Bazen de hamama giderim. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Çok iyi geliyor bana 🛀 Gidemezsin de sık sık banyo yaparim. Bir keresinde Isparta'ya gezmeye gitmiştim. Parfüm yapılan güllerden topladık. Bir küvet şu doldurdum ve küvetin içine pembe gül yaprakları serpiştirdim. O güzel kokuyla 2 saat keyif yaptım. Tavsiye ederim çok güzel oluyor 😍❤️

Dilek

Active member
Ben spa ve sauna yapıyorum. Bazen de hamama giderim. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Çok iyi geliyor bana 🛀 Gidemezsin de sık sık banyo yaparim. Bir keresinde Isparta'ya gezmeye gitmiştim. Parfüm yapılan güllerden topladık. Bir küvet şu doldurdum ve küvetin içine pembe gül yaprakları serpiştirdim. O güzel kokuyla 2 saat keyif yaptım. Tavsiye ederim çok güzel oluyor 😍❤️
Aklimda bunu deneyeceğim 2saat kalmak zor olsa da

aysegul16

Active member
Güzel ama yemez. O kadar kolay rahatlamıyor benim ki :D
Benim aklımda şuanda 40 tilki dans ediyor. Hangi birini susturayım. Kafam zonkluyor adeta. Bir de hastayım sormayın kızlar baş ağrısından ölüyorum. Ateşler içerisinde yatıyorum evde. Bir de yapamadığım işlerin stresi beni aldı. Bu şekilde nasıl iyileşeceğim bilmiyorum o_O

cnranne

Member
Mevsim geçişleri insanı çok kötü yapabiliyor. Bol bol ballı ıhlamur içmenizi öneririm :D

annesevgisi

Member
Herkesin zihnini rahatlatma şekli farklı. Kimi gezerek rahatlıyor. Kimi oyun oynayarak rahatlıyor. Önce sizi neyin rahatlattığınızı bilmeniz lazım.