Kadın sağlığıyla ilgili bilinmeyenler!

tipitip

Member
Bu 22 maddeyi bildiğinizi sanıyor ama aslında çok yanılıyorsun. İşte kadın sağlığı ile ilgili bilinen yanlışlar....

“Kalp krizi geçirsem de ölmem”
“Hamileyim artık iki kişi için yiyeceğim” gibi sözlere artık kulak asmayın! Çünkü tüm bu söylenenler, bilinenler hepsi yanlış. İşte şaşırtıcı gerçekler:

1-Kadınlar duygusaldır bu yüzden daha sık migren atakları yaşarlar.

Yanlış
Kadınlarda migren sıklığının daha fazla olduğu doğrudur fakat fazla duygusal olmalarından değildir. Bunun nedeni hormonal ve genetik farklılıklarına ve bu hormonların beyin kimyası üzerine etkisine bağlıdır.

2-Hamileyim o halde iki kişilik yemek yemeliyim.

Yanlış
Araştırmalar hamile kadının günde sadece 300 kalori fazlalığa ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu da bir büyük ev kurabiyesine denk geliyor. Hamilelikte fazla kilo alan annelerin çocuklarının kalp hastalığına yakalanma ve ölme olasılığının yüzde 30-35 arttığı biliniyor.

3-Kalp damar hastalıkları erkek hastalığıdır.

Yanlış
Östrojen hormonu, menopoza kadar kalp damar hastalığına karşı kadınları koruyor görünse de sigara, fazla kilo, hareketsizlik, hamur işi gıda tüketimi, yüksek tansiyon gibi risk faktörleri olan kadınlar yaşıtlarından daha erken kalp hastalığına yakalanıyor. Üstelik şeker hastası bayanların kalp krizi riskinin, şeker hastası erkeklerden 2 kat fazla olduğu biliniyor.

4-Kadınlarda da kalp krizi belirtileri erkeklerdeki gibidir.

Yanlış
Kalp krizindeki tipik göğüs ortasında veya soluna yakın, taş oturmuş gibi olan şiddetli ağrı kadınlarda daha az sıklıkta görünüyor. Kalp krizi geçirmiş kadınların ancak yüzde 30'u bu tipik ağrıyla hastaneye başvuruyor. Bunun yerine, ani gelişen aşırı bitkinlik, terleme, nefes darlığı, bulantı, endişe gibi şikayetler olabiliyor.

5-Kadınların kalp krizi sonrası ölüm oranı daha düşüktür.

Yanlış
Bir araştırmaya göre kalp krizinden 2 hafta sonrası 100 erkekten 93'ünün, 100 kadından ise 83'ünün hayatta olduğu bildiriliyor.

6-Kadınların kalp baypas ameliyatı ve stent sonrası hayatta kalma oranları daha yüksektir.

Yanlış
Tam tersine kadınların bu durumlarda ölüm oranları erkeklerden daha fazla. Hatta bir araştırmaya göre 50 yaş altı bayanların baypas ve stent sonrası ölüm oranları erkeklerden 3 kat daha fazla.

7-Kadınların kalbi çabuk kırılır.

Doğru
Kalp krizinin az rastlanan, özel bir formu olan kırıp kalp sendromu, bayanlarda çok daha sık görülüyor. Yağ ve kireç birikimi olmadığı halde ani üzüntü sonrası birden büzülen kalp damarı, tipik kalp krizine neden olabiliyor. Bu durumda anjiyoda kalp damarları açık bulunuyor, fakat kalp kasında hasar görülüyor. Neyse ki çoğu zaman bu hasar aylar sonra tamamen düzelebiliyor.

8-Üreme anatomisi açısından kadınlar şanssızdır.

Kısmen doğru
Hem gebelik ve doğum riskli olaylar hem de prostat kanserine göre jinekolojik kanserler daha öldürücü.

9-Felç de kalp krizi gibi kadınlarda daha az rastlanır.

Yanlış
Damar hastalıkları erkeklerde en sık kalp krizi ile ortaya çıkıyor. İnme yani felç, ikinci sırada yer alıyor. 55 yaş üstü bayanlarda ise aksine ilk belirti felç veya kalp yetersizliği olarak görülüyor.

10-Romatizma kadınlarda daha sık görülür.

Doğru
Bağışıklık sisteminin aksamasına bağlı, vücutta mikropsuz süregen bir iltihap süreci olan romatizmalı hastalıklar, kadınlarda daha fazla rastlanıyor. Üstelik romatizmalı hastalığı olan kadınlarda, kalp-damar hastalığı daha sık görülüyor.

11-Kadınlar daha iyi koku alır.

Doğru
Ergenlikten menopoza kadarki dönem içinde kadınların koku ayırt etme yeteneğinin erkeklerden çok daha iyi olduğu biliniyor. Bu hormonsal nedenlere bağlanıyor. Hatta eşinin atletindeki ter kokusundan bile endişeli olduğunu fark edebiliyor.

12-Kadınlar eşini kokusuna göre seçer.

Bu iki cins için de doğru
Bilinçsiz de olsa doğal ten kokusu eş seçiminde ilk adımı oluşturuyor. Eşler kendi genetik yapısından farklı özellikte olan kişiyi seçmeye eğilimli oluyor. Doğada melezlerin daha dayanıklı, üretken ve güzel olması buna bağlanıyor. İlginç bir araştırma bunu ispat ediyor: Sabun ve parfüm kullanmadan 2 gün giyilmiş erkek tişörtlerini koklayan bayanların, kendinden çok farklı genetik yapıdaki erkeklerin tişörtlerini çekici buldukları, doğum kontrol hapı kullananların ise bu farkı ayırt edemedikleri bildiriliyor.

13-Antidepresan ilaçlar kadınlarda doğru karar almaya yardımcıdır.

Yanlış
Günümüzde en çok kullanılan ilaçlardan olan antidepresanların araştırmalara göre kadınlarda eş seçiminde yanlış değerlendirmelere neden olabileceği iddia ediliyor. Mutluluk hormonu da denilen seratonini etkileyen tipte antidepresan kullananların aşık olamama sorunu yaşayabileceği söyleniyor.

14-Meme kanseri 40 yaş sonrası hastalığıdır.

Yanlış
Çoğunlukla 40 yaş üstünde görülse de hastaların yüzde 5'inin 40 yaş altı olduğunu unutmamak gerekiyor. Anne ve kız kardeşinde meme kanseri olanların daha yakından izlenmesi öneriliyor.

15-Meme kanserinde kalıtsallık çok önemlidir.

Yanlış
Sanıldığının aksine meme kanserinde kalıtsal geçiş oldukça düşüktür yüzde 10'un altındadır. Çevresel faktörler çok daha önemlidir. Düzenli egzersiz, brokoli, lahana, kefir, zeytinyağı tüketimi ve D vitamini riski önemli oranda azaltıyor.

16-Kadınların cildi daha geç yaşlanıyor.

Yanlış
Maalesef tam tersi, hormonsal nedenlerden cildin elastikiyetini sağlayan kolajen kadınlarda daha erken azalıyor. Fakat kadınlar sevinebilirler çünkü fotoğraflarda yine de daha genç duruyorlar. Bunun sebebi erkek cildinin daha kalın olmasına bağlı. Yüz hatlarının ve yaşlılık lekelerinin daha kolay belirginleşmesi, yıllarca tıraşın ve tıraş sonrası kullanılan kozmetik kimyasalların yarattığı hasardan kaynaklanıyor. Testosteron cildi parlak ve yağlı gösteriyor.

17-Kadınlara sekiz saat uyku yeterlidir.

Yanlış
Bu kişiden kişiye değişiyor. Kadınların yeterli uyku uyumaması erkeklere nazaran daha fazla psikolojik stres yaratıyor, kanda kalp krizi ve şeker hastalığı riskini arttıran bazı kimyasalların artışına neden oluyor.

18-Kadınlar ağrıya daha dayanıksızdır.

Kısmen doğru
Bu durum her zaman için geçerli değil çünkü östrojen seviyelerine bağlı. Kanser, kas-kemik hastalıkları ve iltihap nedeniyle gelişen ağrılar, adetin östrojen seviyesinin en yüksek olduğu döneminde daha az hissedilmektedir. Bu, östrojenin doğal ağrıkesici salınımını arttırıcı özelliğine bağlanmaktadır. Östrojenin azaldığı adet dönemi ve gebelik sonrası ağrıya dayanaklık azalmaktadır.

19-Kadınlar gözü yaşlıdır.

Doğru
Anatomik ve biyolojik yapılarının farkına bağlı olarak kadınlar ortalama ayda 5,3 defa erkeklerse 1,4 defa ağlamaktadır. Gözyaşı salgı bezi erkeklerden daha büyüktür. Gelişimi ve çalışması, süt salgısından da sorumlu olan, erkeklerde de bulunan prolaktin hormonuna bağlıdır ve 18 yaş civarında yüzde 50-60 daha fazla salgılanmaktadır.

20-Kadınlar alkole daha dayanıksızdır.

Doğru
Bu durum erkelere nazaran, alkolü zehirsizleştiren karaciğerlerinin daha küçük olması ve alkolü sulandıran vücut su miktarının daha az olmasına bağlıdır.

21-Üreme anatomisi açısından kadınlar kısmen şanssızdır.

Doğru
Hem gebelik ve doğum riskli olaylardır, hem de prostat kanserine göre jinekolojik kanserler daha öldürücüdür.

22-Sigara ve alkol bağımlılığı kadınlarda daha azdır.

Doğru
Erkeklerin sigara, alkol ve madde bağımlılığına yakalanma oranı daha yüksektir. Sigarayı bırakabilme oranları da daha düşüktür.
 
Üst