Kayınvalide ile aradaki sorunları çözüyoruz... Ama nasıl? Kayınvalide ile iyi geçinme rehberi :)

tipitip

Member
kaynana-kayinvalide-ilenasil-iyi-gecinirim.jpg

İnsanlığın başından beri, evliliklerin ortak yarasıdır kayınvalide ve gelin kavgaları.... Hayatınızın aşkı ile evlendiniz ve ilişkiniz çok güzel gidiyor. Fakat evlendiğiniz adamı doğuran kadın ile yıldızınız bir türlü barışmıyor. İşte yapmanız gerekenler...

Anne oğlunu paylaşmak istemez gelin de kocasını. Tatlı tatlı iğnelemeler, kızım sana söylüyorum gelinim sen anla dercesine tavisiyelerde bulunmak. Böyle durumlarda ise hayatındaki en değerli iki kadın, eşi ve annesi, arasında kalan genellikle erkekler olur. Anne gelinini şikayet eder, gelin ise annesini...

Peki gelin-kaynana sürtüşmesine 'dur' demenin bir yolu yok mu? Elbette var... Ama önce karşınızdaki insanın sizden büyük birisi olduğunu zihninize kazımalı ve ona saygı duymanız gerektiğini hatırlamalısınız. Her şeyden çok o sevdiğiniz adamı doğuran kadın! İşte size kayın validenizle aranızı düzeltecek ipuçları;

Kibar olun
Hakkınızda ne kadar kötü şeyler söylese de acımasız da olsa siz susun. Ona onun tarzıyla cevap verirseniz ondan Hiçbir farkınız kalmaz ve haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz. 'Susun cevap vermeyin' demiyoruz tabi ki hakkınızı savunacaksınız ama bu saygı çerçevesinde olmalı.

Onu eleştirmeyin
Eşinizin önünde onu asla eleştirmeyin! Eşiniz o durumda 2 kaya arasında sıkışmış gibi hissedecektir. Annesini ya da sizi savunmaya geçse en zararlı o olacaktır. Eşinizi arada bırakmayın.

İltifat edin
Eşinizin yanında annesine 'bugün harika gözüküyorsun, uykunu mu aldın? Ne güzel kokuyorsun' gibi iltifatlar edin. Eşiniz annesiyle iletişim kurabilmek için çabaladığınızı görünce size daha çok bağlanacaktır.

Onu sakinleştirin
Kayın valideniz öfkeli ve sinirli ise yüzünüzde bir gülümseme ile onu dinleyin ve sanki çocukmuş gibi onu sakinleştirmeye çalışın. Bu durumda ellerini tutmak iyi gelecektir. Çünkü fiziksel temas iletişimde etkin kurallardan birisidir.

Surat asmayın
Mizahi olun. Sizi kırdığında, sinirlendirdiğinde ona komik cevaplar verin. Size bir şeyleri şikayet ederken ilginç cevaplar vermeye çalışın. Bakarsınız tartışmanız kahkahalarla son bulur.

Zaman tanıyın
Onu tanımak için biraz zaman ayırın. Hayatını sorun, bırakın anlatsın. Bu onun korku ve endişelerini daha iyi anlamanıza olanak sağlayacaktır.

Saygı gösterin
Onun bilgilerine saygı gösterin. Ondan kek tarifini isteyin, yemek yaparken ona danışın. İş ve çocuk yetiştirme dengelerini nasıl koruğunu sorun. Bunlar onu rahatlatmak için iyi fırsatlardır.

İletişim kurun
Evine ziyarete gittiğinizde o yemek hazırlarken yanında oturun sohbet edin. Konuşma iyi gitmezse tuvalet her zaman iyi bir bahanedir.

Hediye alın
Aldığınız hediye onun için araştırma yaptığınız ve çaba sarf ettiğiniz anlamına gelir. Eşinize onun en sevdiği rengi nelerden hoşlandığını sorun. Bu düşünceli olduğunuzu ve onu tanımaya başladığınızı ifade eder.

Rekabet etmeyin
En iyi kurabiyeleri onun yaptığını kabul etmeseniz bile bunu ona söyleyin. Gururu okşanacaktır. Her fırsatta ne kadar mükemmel bir çocuk yetiştirdiğini belirtin. Eşinizin annesiyle vakit geçirmesine izin verin.

Kim olduğunu unutmayın
Kişisel duygularınız ne olursa olsun eşinizi engellemeyin. Kayın valideniz sizi sevmiyor olabilir tamam ama sizde onu sevmiyorsunuz. Bu durumda ona yapılacak ziyaretleri durdurmayın. Bir anne açısından hatırlanmak yaşam açısından çok önemlidir.
 

Dilek

Active member
Biri de kayınvalider gelinlerine nasıl davranmalı diye yazsın. Çözüm orda aslinda
 
Üst