Kediler neden kusar? Kedilerde kusma neden olur?

alize

Member
Kediniz Kusuyor mu? İşte size pratik çözümler.

Sevimli tüylü dostlarımız olan kediler, zaman zaman mide sorunlarıyla karşılaşabilirler. Kusma, kedilerin doğal bir davranışı olabilir, ancak bazen bu durum ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Eğer siz de evinizde kedi besliyorsanız ve zaman zaman kusma sorunuyla karşılaşıyorsanız, tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Keza kedilerimizin kusmaları bizi çok üzebiliyor. Bir kedi annesi olarak buyrun yorumlara.

Kediniz Neden Kusuyor?

Kedinizin kusma nedenleri çeşitli olabilir, ancak en yaygın sebeplerden biri tüy yumaklarıdır. Kediler, kendilerini temizledikleri sırada yuttukları tüyleri mideye indirirler ve bazen bu tüyler birikerek kusma nedeni olabilir. İşte bu durumu önlemek için birkaç pratik öneri:

1. Düzenli Fırçalama: Kedinizi düzenli olarak fırçalamak, ölü tüyleri toplamanın en etkili yollarından biridir. Bu sayede kedinizin tüy yutma riskini azaltabilir ve kusma sorununu önleyebilirsiniz.
  2. Mama Değişikliği: Kedinizin mamasını sık sık değiştiriyorsanız, bu durum mide problemlerine yol açabilir. Kuru mamadan yaş mamaya geçiş veya farklı marka mamalara geçiş, kedinizin midesini rahatsız edebilir. Değişiklik yaparken dikkatli olun ve kedinizin tepkilerini gözlemleyin.
  3. Yabancı Besinlerden Kaçının: Kediniz, bilmeden farklı bir besin veya bitki tükettiğinde kusma görülebilir. Kedinizin çevresini güvenli tutmak ve ona zararlı olabilecek maddelerden uzak durmak önemlidir.
  4. Parazit Kontrolü: Kedilerde görülen parazitler, sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir. Kedinizin kusma sorunu varsa ve dışkısında parazit görüyorsanız, hemen bir veteriner hekime başvurmalısınız.
Kedilerde Kusma Şekilleri ve Anlamları

Kediler, farklı durumlar karşısında farklı şekillerde kusabilirler. Bu kusma şekillerini doğru bir şekilde anlamak, kedinizin sağlığı hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir:

• Akut Kusma: Tüy yumaklarından kaynaklanan ve genellikle normal kabul edilen bir kusma türüdür. Kediniz zaman zaman tüyleri çıkarmak için kusabilir.
  • Kronik Kusma: Günde üçten fazla kusma, kronik bir durumu işaret edebilir. Bu durumda, veteriner hekiminize başvurmalısınız. Yiyecek kaynaklı alerjiler veya metabolik sorunlar bu tür kusmalara neden olabilir.
  • Kanlı Kusma: Ciddi bir durumu işaret eden bu tür kusmalarda derhal bir veteriner hekime başvurmalısınız. Zehirlenme, tümörler veya iç kanama gibi ciddi sorunlar olabilir.
Kusma Anında Yapılması Gerekenler

Kediniz kusarken yapabileceğiniz bazı pratik önlemler vardır:

1. Mama Vermeme: Kediniz kusmuşsa, bir süre boyunca mama vermeyi düşünebilirsiniz. 4-24 saat arasında kedinize mama vermemek, midesini dinlendirmesine yardımcı olabilir.
  2. Su İkramı: Kedinize sık sık, ancak azar azar su verebilirsiniz. Su, hidrasyonunu sağlamak için önemlidir.
Kedinizin Kusması Devam Ederse Veterinere Başvurun!

Kedinizin kusma sorunu devam ediyorsa veya ciddi bir durumu işaret ediyorsa, vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmalısınız. Veterineriniz, kedinizin sağlığına yönelik doğru teşhisi koyabilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Unutmalım ki evcil dostlarımızın sağlığı bizim için çok değerli. onlar en kıymetlilerimiz ve hasta olduklarında bekletmeden veterinere götürmeliyiz. Onların mutluluğu ve sağlığı için gerektiğinde profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. 🐾❤️

Son olarak kendi deneyimimden yola çıkarak kedilerin kusma nedeninin fazla mama olabilleceğini de hatırlatmak isterim. Benim kedim nedenini anlayamadığım bir şekilde çok kusuyordu hasta sandım önceleri sonra mamada mı bir problem var acaba diye düşündüm. Sonra gözlemledim maması fazla olduğunda kustuğunu fark edip, mamasını yarıya indirdim. Şimdi çok mutluyuz miyawww miyaww miyaww