Kediler Neden Ot Yer

liva can

New member
Herkese merhaba. Benim bir kedim var üç yaşında kısır erkek. Çok tüylü bir kedi. Kedim sürekli ot yemek istiyor. Bazende yedikten sonra kusuyor. Biraz araştırdım nedenini. Bazı sitelerde hastalık olabilir diyor bazılarında da midesini temizlediği için iyi bir şey olduğunu söylüyorlar. kediler kaç yıl yaşar yaşar bilmem ama kedim gayet sağlıklı görünüyor. Çok orkuyorum hastalığı çıkacak diye. Bana en mantıklı gelen açıklamayı sizinle paylaşıyorum ama yine de fikri olan varsa yorumlarda buluşalım..

Kedilerin ot yemesi çoğu insan tarafından normal karşılanır ancak bu durumun altında çeşitli sebebler yatıyor olabilir. İşte kedinizin neden ot yediğine dair bilgiler…Kusma refleksini gerçekleştirmek için
Kedilerde zaman zaman doğada yaşayan diğer canlılar gibi ot yeme ihtiyacı duyarlar. Kedilerin ot yeme işlemi sonucunda kusma refleksi gerçekleşir. Kusma refleksinin sonucunda mide içeriğinin boşaltılması olayı meydana gelir. Kısacası kediler temizlenirken yuttukları tüyleri kusma ihtiyacı duyarlar ve bu durumu ot yiyerek gerçekleştirebilirler.
Mamanın kalitesiz olması
Kalitesiz kedi mamaları da kedilerde kusmaya neden olan diğer etkenlerdendir. kediler ne yer diye soracak olursanız her şeyi yiyebilir fakat kalitesiz mama hasta edebilir. Kedinizi yeterince kaliteli mamalarla beslemiyorsanız mamanızı değiştirmek kusma refleksini ortadan kaldıracaktır.Eğer kediniz kaliteli bir mama yediği halde ot yemeğe devam ediyorsa ve kusma işlemini devam ettiriyorsa bu durumun asıl nedeni midesini boşaltmak ve kusma refleksini geliştirmek için olabilir.
Hastalık belirtisi olabilir
Kediniz için kaliteli mama kullanıyorsanız ve kediniz tüysüz bir şekilde kusmaya başladıysa bu durumun nedeni altta yatan sağlık sorunları olabilir. Kedinizde oluşacak hastalıkları engellemek için muhakkak haftada 2 defa bir veteriner hekime başvurmalısınız.
Kedinizin ot yemesinin nedeni ne olursa olsun sonuçta bir kusma olayı gerçekleşiyorsa bu üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Kediniz haftada 2 seferden fazla kusuyorsa bu gerçek bir sorunun işareti olabilir. Çünkü kusmayla vücuttan pek çok elektrolit dışarı atılır ve kedinizin elektrolit dengesi bozulur.Bu belki ilk zamanlar dikkat çekecek bir sorun oluşturmaz ama ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar yaratabilir. Aman dikkat!
Milliyet.com

Moderatörün son düzenlenenleri: