Klomen kullananlar buraya... Klomen nedir? Ne için kullanılır? Klomen tedavisi ne kadar sürer?

alize

Member
Doğal yolla hamile kalamayanların mutlaka doktora başvurması gerekiyor. Eğer kısırlık şüpheniz varsa kadın doğum doktorunuza görünmeniz ve tedaviye gecikmeden başlamanız gerekir.

Doktorunuza muayene olduğunuzda kısırlık nedenleri belirlenir ve bu nedenlere göre tedaviye başlanır. Günümüz tıp teknolojisinde doğurganlığı arttırmak için pekçok tedavi uygulanıyor hanımlar o yüzden moral bozmaya gerek yok. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de Klomifen ya da diğer adıyla klomen tedavisidir. Yumurtlama sorunu sebebiyle yumurtlayamayan kadınlara ilaç ile yumurtlama tedavisi uygulanır.

Yumurtlama tedavisinde kullanılan Klomen; açıklanamayan kısırlık, yumurtlama (ovulasyon) bozukluğu ve polikistik over sendromu olan hastalarda uygulanmaktadır. Yaklaşık 50 yıllık bir kullanım geçmişi olan Klomen, kesinlikle doktor kontrolünde alınması gereken bir ilaçtır. Doktor reçetesi olmadan kullanılması durumunda çok ciddi sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Siz siz olun sakın ama sakın doğum kontrol haplarını ve doğurganlık için kullanacağınız ilaçları doktora görünmeden almayın. Maazallah perişan olursunuz.Ağrı kesiciler, antibiyotikleri bile doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın derim hanımlar.

Doğal yolla gebe kalamayan kadınlara uygulanan klomen, çoğunlukla yumurtlama iğnesi olarak adlandırılır. Uzun yıllardır güvenle kullanılan klomen, yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlayarak anne adayını hamile kalmaya hazırlamaktadır. Ben de şu anda bu ilacı kullanmaya başladım. Olmadı tüp bebek deneyeceğiz.

Klomen neden kullanılır?
Doğal yollarla hamile kalamayan kadınlarda ya da kısır olduğu tespit edilen kadınlarda tüp bebek tedavisinden önce iğne ile yumurtalarını çatlatma işleminde klomen kullanılır. Bu yumurta çatlatma iğneleri, yumurtaların çatlamasını sağlar ve yumurtayı döllenmeye hazırlar. Yumurta çatladığında ise spermlerin yumurtaları döllemesi için en uygun bir durum oluşur. Yumurtaların çatlamasını sağlayan çok sayıda yumurta çatlatma ilacı var. Fakat tüm dünyada yumurta çatlatmak için en sık kullanılan ilaç klomendir. Bu yumurta çatlatması iğnesi doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanıldığında başarılı sonuçlar elde etmek mümkün olur.

Klomen nasıl kullanılır?

Yumurtanın çatlaması için, yumurtlamanın gerçekleşmesi için kullanılan klomenin nasıl, ne sıklıkta kullanılacağı konusunda doktorun kanaati ve önerisi dikkate alınmalıdır. Klomeni ilk kez kullanacak olan kadınlar 50 ml olan tableti 5 gün boyunca düzenli olarak alır. Eğer ilaç kullanılırken adet kanaması olursa, kadın ilacı kullanmaya ara verir ve kanama bittikten 6 gün sonra yeniden kullanmaya başlanır. Aslında klomen alırken adet kanaması yaşanması durumu çok nadir olarak gözlenmektedir. Fakat adet kanamaları düzenli olmayan kadınlarda, ilaç alınırken kanama olabilir.

Adetleri düzenli olan kadınlarda klomen tedavisine herhangi bir gün başlanabilir. İlaç kullanmaya başlandıktan 5 gün sonra yumurta çatlarsa ilacın dozunu arttırmaya gerek kalmaz. Fakat 5. gün olduğu halde yumurta çatlamadıysa ilacın dozu doktorun önerisi doğrultusunda arttırılarak tedaviye devam edilir. Klomen tedavisinde alınabilecek en yüksek doz 250 mg'dır. Genellikle ilacı kullanmaya başladıktan sonraki dönemde kısa süre içinde yumurtlama olur, yumurtlama gerçekleşinceye kadar tedaviye devam edilmesi gerekir.

Klomen Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler- Uzun yıllardan sonra bebek sahibi olmuş biri olarak sizlerle hem klomen hakkında bilgiler vermek hem de tecrübelerimi nazicane paylaşmak isterim. 4 yıl boyunca bebek istedik çok şükür ki Rabbim 5. yılda kucağımıza ikiz bebeklerimizi verdi. Aslında önce Rabbimize inanarak sonrasında kendimizi doktorlarımıza emanet ederek aşılacak bir çözüm. Klomenle benim aramızdaki bağ çok kuvvetlidir. Kendisi ile muhtelif zamanlarda buluşmuşluğum vardır. Şaka bir yana inanın kullanmadığım ilaç bitkisel yöntem kalmadı desem yeridir. Hayıt suları, soğan kürleri, klomenler tarlusallar... Tecrübelerimi siz değerli takipçilerimiz için paylaşmak size de biraz olsun faydam olursa ne mutlu bana. Klomen ilacı nedir? Ne için kullanılır önce bunu inceleyelim.

Bebek sahibi olmak isteyenler özellikle bu sürece başladığınızda ilk 2 yıl içinde hamile kalamıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor. Klomen tedavisi de bebek isteyenlerin adım attığı ilk tedavi aşaması diyebilirim. Klomen kısacası yumurta uyarıcı bir ilaç. Yumurtlama sorunu yaşayan, adet düzensizliği yaşayan anne adaylarında kullanılan yumurta çatlatmak için kullanılan bir ilaç. Bu ilaca başlarken doktorunuz size folik asitte önerecektir. Folik asit te bir tür b vitamini kaynağıdır. Yine hamile kalmak isteyenler hamile kalmadan öncesinde bu vitamini kullanmaya başlamalarında fayda vardır. En çok yeşil sebzelerde bulunan bir vitamindir. Konumuzdan çıkmadan klomen tedavisi dediğim gibi bebek isteyenlerin tedavisinin ilk aşamasıdır. Ama dediğim gibi bu tedaviye başlıyorsanız yarım bırakmadan tamamlamanız çok önemli.
 
Üst