Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tavsiye!

balkopugu

Member
1 - Saçlarınızı hava koşullarına karşı koruyun
Her zaman hava koşullarına karşı saçlarımızı savunmasız bıraktığımızı unuturuz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu biliyoruz ancak rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden olur ve böylece saçlar kolayca elektriklenmeye başlar.

2 - Su sıcaklığına dikkat
Duş alırken suyun çok sıcak olması yine hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar verir. Ilık suyla saçlarınıza masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları engellediğini unutmayın.

3 - Şampuan seçerken
Şampuanınızı seçerken herşeyden önce ihtiyacınıza uygun ürünü seçmeniz gerektiğini atlamayın. Sağlıklı saçlara giden yol aynı zamanda sağlıklı içeriğe sahip ürünlerden geçiyor. İçeriğinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve Polyethelyne Glycol gibi saçlarınızın kurumasına ve zamanla yıpranmasına sebep olacak şampuanlardan uzak durun.

4 - Fön ve saç şekillendiricileri
Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız fön ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekilllendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıltın. Saç şekillendiricilerini kullanırken mutlaka önceden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın.

5 - Havlu kullanırken
Duştan sonra saçlarımızın nemini çekmesi için havluyla sararak geriye attığımız havlu saçlarımızın kopmasına ve elektriklenmesine yol açar. Islak saçlar her zaman daha narindir ve kırılma-kopmalar gibi saçlarınıza zarar verdiğiniz alışkanlıkların sonucudur. Kalın havlu yerine organik ince pamuklu saç havlularından kullanabilirsiniz. Saçlarımızı sarıp geriye atmak yerine masaj yaparak saçların nemini çekebilirsiniz.

6 - Saçlarınız nemini kaybetmesin
Gün içinde saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, kirli hava koşulları ve büyükşehirde yaşamanın verdiği günlük stresin tüm maskesi yüzümüz olduğu kadar da saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde saçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrası ve/veya gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanın. Duşta nemlendirici özelliğine sahip saç kremlerinin yanı sıra gün içinde de uygulayabileceğiniz bakım kremlerini tercih edin.

7 - Saçlarınızı hergün yıkamayın
Saçlarınızı hergün yıkanması ve şampuan kullanımı saç köklerini ve dersinin kurumasına yol açar. Saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için saç köklerinin vücudun doğal salgıladığı yağlanmaya ihtiyacı var. Hergün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem dengesini sağlama süreci sürekli dışarıdan müdahale görerek aşırı suya maruz kaldığı için kurumaya başlıyor. Saçların incelmesinin de yolunu açan sık yıkama alışkanlığınızı geride bırakın deriz. Sağlıklı saçlar için gün aşırı olacak şekilde haftanın 3 günü saçlarınızı yıkamanız yeterli.

8 - Sirke ile canlandırın
Bu büyüklerinizden duyduğunuz ve çoğu zamanda kulak ardı ettiğimiz bir söyleti gibi gelse de aslında işe yarayan bir yöntem. Saçlarınıza şampuan-krem uyguladıktan sonra bir yemek kaşığı sirkeyi saç uçlarınıza uygulayın ve karıştırın. Duştan çıkmadan önce saçlarınızı yeniden suyla durulayın. Bu işlem sayesinde kimyasal artıklardan arınan saçlarınızın parlak görünmesine yardımcı oluyor.

9 - Sağlıklı beslenin...
Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla elde edeceğiniz zengin beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da doğal parlıklıya ve canlılığa sahip olmasını sağlar. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Sebzeler ve hem etten hem de bakliyatlardan elde edeceğiniz protein saçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasının altın kuralıdır.

10 - Bakım ürünlerini kullanırken...
Saçlarınızın bakımı için uyguladığımız saç bakım maskeleri, yağlar ve saç kürleri firmanın belirttiği zamanlamadan uzun saçlarda bekletilmemeli. Gereğinden fazla uygulamaya maruz kalan saçlar canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanmadan sebum dengesi bozularak yapışmaya yol açar.

Ürün tavsiye eder misin canım? Ne kullanıyorsun? Benim saçlar da iyice zayıfladı 😭 bana da lazım bakim

feray34

New member
benim arkadaşım aldı keratin bakımı 150 falandı sanırım ama epey faydasını gördü, markasını isterseniz sorabilirim. bir de barcelino yağı var fiyatı çok uygun ondan kullandım bir de c vitamini eczanelerde oluyor ampul ondan kırdım içine çook faydasını gördüm bence deneyin
Ürün tavsiye eder misin canım? Ne kullanıyorsun? Benim saçlar da iyice zayıfladı 😭 bana da lazım bakim

Kübratlm

New member
Saçlarım yağlı gün aşıtı yıkamak zotunda kalıyorum. Daha uzun süre yağlanmadan kalması için ne yapabilirim?

Dilek

Active member
Sevdiğim bir arkadaşım şampuanın içine sarımsak yağı koymami tavsiye etti en yakın zamanda deneyecegim