Anne adayları dikkat: Sigara içmek tüp bebek şansını azaltıyor!

aysegul16

Active member
Sigara bağımlısı olan hanımlar size sesleniyorum! Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız veya sağlıklı bir bebek büyütmek istiyorsanız sigara içmeyin. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için evinize sigarayı sokmayın.

Erkekte kısırlığa, kadında düşüğe yol açan sigara, çocuğu ise başka odadan bile etkileyebiliyor. Sigara uzakta da içilse çocuğun vücuduna nikotin giriyor. Sigaranın zararları say say bitmiyor: Yanında içilmese bile çocukların kanına işliyor, pasif içicilik solunum yolu hastası yapıyor, erkeklerde kısırlığa, kadınlarda düşüğe neden olabiliyor. Ayrıca sigara içmek tüp bebek şansını da azaltıyor...

İsveçli bilim adamları, sigara tiryakilerinin çocuklarının vücutlarında, kapalı kapılar ardında içilmesi halinde bile normalden çok fazla nikotin olduğunu saptadı. Linkoping Üniversitesi'nden Anna-Karin Johansson ve ekibi, ebeveynleri sigara içen, iki-üç yaşlarında 366 çocuk üzerinde araştırma yaptı. 216 çocuğun ebeveynleri sigarayı ya dışarıda ya da çocuklardan uzak başka bir odada içtiğini söyledi. Bu çocuklar üzerinde yapılan idrar testlerinde, vücutta nikotin emiliminin ardından ortaya çıkan kotinin adı verilen kimyasal araştırıldı.

Dışarıda sigara içen kişilerin çocuklarının vücudunda, sigara içmeyen ebeveynlerin çocuklarına göre iki misli kotinin çıktı. Bu miktarın, çocukların yanında sigara içilmesi halinde 15 kat arttığı açıklandı.

Tüp bebek şansı düşük

1600 kişi üzerinde yapılan bir başka araştırmada da, çocuklarda solunum yolu hastalıkları ve pasif içicilik arasında bağlantı ortaya çıktı. Britanya'da her yıl beş yaşın altında 17 bin çocuk pasif içiciliğe bağlı hastalıklar yüzünden hastanelik oluyor. Uzmanlar, çocukları korumak için tek yolun sigarayı tamamen bırakmak olduğunu söylüyor.

Yine Britanya'da 120 bin erkek üzerinde yapılan bir başka araştırma, sigaranın erkeklerde kısırlığa yol açtığını ve ülkede her yıl 5 bin düşükten sorumlu olduğunu ortaya çıkardı. Britanya Tıp Birliği'nin raporuna göre, sigara, tüp bebek yönteminin başarı şansını düşürdüğü gibi, kadınlarda rahim kanserinin de başlıca sebeplerinden biri.

Sigara içen kadınlarda düşük kilolu doğum yapma oranı da, sigara içmeyenlere göre üç kat fazla. Düşük kilolu doğum, bebeklerde ölümle sonuçlanabiliyor. Sigara içen kadınlarda, anne sütünün kalitesi de düşüyor. Hamilelikte pasif içicilik ise bebek ölümü, prematüre doğum, çocuklarda solunum yolu hastalıkları ve astımı tetikliyor.
 
Üst