Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı
Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı Detayları Yazımızda.
Yenidoğan Bebeğe Emzik Vermek
Bebekler için emzik, henüz yararlı mıdır zararlı mıdır konusunda fikir birliğine varılamamış bir konudur. Emziğin Zararları Ve Yararları nedir diye soracak olursak, kimi uzmanlara göre zarar, kimisine görede yarar sağlar denilmektedir. Aslında bu kadar önemli bir konu hakkında net bir bilgi olması gerekirdi diye düşünüyoruz. Ortada bir kavram karmaşası olduğundan, bebeklere emzik vermenin faydaları mı yoksa zararları mı düşünülmeli, bu konuda annelerin büyük bir çoğunluğu kararsız davranmaktadır. Bu yazımızda, emzik konusu ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.
Bebeklerde Emzik Kullanmanın Faydaları
 • Bebekler ağlarken veya mızmızlık yaptığı zamanlarda, emziğin sakinleştirici özelliği olduğu bilinmektedir. Çünkü, bebekler bir şeyleri emmekten çok mutlu olur ve çok fazla hoşlanırlar. Sakinleştirme belirtisi de bu yüzdendir.
 • Bebeğe emzik vermek, bebeği oyalamanın en etkili yöntemlerinden biridir. Annelerin bebekler için mama yapması ve bebekle ilgili işlemleri yapabilmeleri açısından zaman kazanmalarını sağlar.
 • Bebekler emzik emerken, bir takım aşı ve benzeri gibi, kan testleri durumları gibi işlemler yapılırken sakin dururlar.
 • Bebeklerin emzik emmesi, uykuya dalabilme konusunda hızlandırıcı bir olaya eşlik eder.
 • Ani ölümler gibi konular ele alındığında, emziğini emerek uyuyan bebeklerde, ani ölüm olayları çok daha düşük oranlarda seyretmektedir.
 • Bebeklerin tümünde parmak emme alışkanlınları vardır. Bu alışkanlıkların önlenmesinde emzik en büyük etkiyi sağlar. Emziğe alışan bebekler parmaklarını emmeme konusunda bilinç kazanırlar.
 • Bebekler emzik aracılığı ile emme yeteneklerini geliştirmektedirler.
 • Emzik emmek, bebeklerde yere düşeni alabilme veya arayabilme yetenekleri kazandırır.
Bebeklerde Emzik Kullanmanın Zararları Nelerdir
 • Bebeklerin, tavsiye edilen emzik kullanım yaşı en fazla 2 olmalıdır. 2 yıldan uzun süre emzik kullanan bebeklerin diş yapılarında dengesizlik ve diş yapılarında bozukluklar olmaya başlamaktadır. Ayrıca 2 yıldan uzun süre emzik kullanan bebeklerin ağız yapılarında sorunlarında meydana geldiği görülmektedir. Bu durum konuşma yetilerine ve konuşma gerilemelerine de zarar verir.
 • Emzik kullanan bebeklerde, emzik kullanmayan bebeklere oranla kulak burun boğaz problemi fazladır.
 • Emziğe alışan bebekler, 2 yaşından sonra bağımlı bir emzik alışkanlıkları kazandıklarından dolayı, uykuya dalamama ve daha sık ağlama gibi durumlar oluşturmaktadır.
 • Uzun süre emzik kullanan bebeklerin konuşma yapılarına büyük ölçüde zarar geldiği bilinmektedir. Emziğin fazla kullanımı, konuşma yetilerinde gerilemeye ve konuşamama gibi durumları ortaya çıkarmaktadır.
 • Emzik kullanımı ile ortaya çıkan diğer bir sorun ise, emziğe çok bağlanan bebeklerin anne memesinden soğuması ve ayrılması gibi durumlar görülebilir.
 • Emziklerde, mikrop ve bakteri gibi zararlı bileşenlerin riski oldukça yüksektir. Emzik emen bebekler, annelerinden uzakta iken emziğin yere düşmesi ile alıp ağızlarına götürdükleri vakit, emziğin düştüğü yerdeki mikroplardan habersiz hastalık kapabilme riskleri de oldukça yüksek orandadır.
Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir
 • Bebeğinize emzik aldınız ve bu emziği aldıktan sonra kutusundan çıkarır çıkarmaz vermeniz oldukça riskli bir duruma davetiye çıkarmadır. Emziği eczanelerden ve bilindik ünlü bebek mağazalarından almanızı öneriyoruz. Emziği alırken, emzik vermeden önce ne yapılmalı gibi hijyen önerileri almanızda fayda var.
 • Bebeklere yapılan en büyük yanlış ve haksızlıklardan biri de, emziği tatlı gıdalara bulayarak bebeğe vermektir. Bu durum şirince bir durum gibi görünse de aslında değildir. Tatlı, her kesimden insan için riskli ve tehdit unsuru barındırmaktadır. Özellikle bebeklerde tatlı alışkanlığı kazandırırsanız, ona en büyük kötülüğü kendi ellerinizle yapmış olursunuz.
 • Emzik, bebeğin ağzından düştüğü zaman, bebeğin emziği bulup ağzına götürmesine engel olmalısınız. Veya emziği ağzından çıkarıp eliyle oynaması durumunda tekrar emme gibi bir istek görürseniz emziği iyice yıkamalısınız.
 • Emzik kullanımını zamanlama yöntemiyle kullanıma daha uygun hale getirmenizde yarar var. Bebeğin her ağlamasında verilen emzik, onun emziğe olan bağımlılığına ön hazırlıktır. Ya emzik yaşını geçtiyse ne olacak?
 • Yere düşen emzik, mikrop bulaşmaya müsait emzik, başka çocukların ağzından verilen emzikler, bebekler için zamanla vücutlarında enfeksiyona dönüşebilir ve bu da hastalıklara yol açabilir. Dikkatli olunmalı.
Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı
Bebek yenidoğumundan itibaren emziğe başlayabilir. Damaklı emzik tercih sebebidir ve en geç 2 yaşına kadar kullanmasında yarar vardır.
Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı
Bebeklerin emzik kullanımını bırakma yaşları 2 yaşından sonraki dönemdir. 2 yaşından sonra bebeklerin emzik kullanımı sakıncalı bir durumdur.
Bu yazımızda Yenidoğan Bebeğe Emzik Vermek konusuna değinmiş olduk.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst