Ek gıdaya geçiş serüvenimiz

tipitip

Member
Merhaba sevgili anneler,

Ek gıdaya nasıl geçtiğimizden bahsedeceğim umarım keyifle okursunuz. ek gıdaya geçiş sürecimiz bizim doktorumuz da yönlendirmesi ile birlikte 6 ayını dolu dolu dondurup 7 ay girdiğimiz zaman oldu. Melisa zaten çok iştahlı bir çocuk dolayısıyla işte hem anne memesinden çok güzel sütünü içiyor biberondan çok güzel sütünü içiyor demiştim. bir tane arkadaşım demişti ki ek gıdaya geçmeden çok büyük konuşma çok iştahlı deme demişti. ben tabii o zaman ek gıdaya geçmediğim için henüz daha benden tecrübeli bir anne bunu söylemen için çok anlam verememiştim yani göğsümden de çok iştahlı emiyor herahalde ek gıdaya geçtiğimde de çok iştahlı yemek yiyecek diye düşünüyordum ki gerçekten ek gıdaya geçiş süreci hiç kolay olmadığını yaşadıkça gördüm 6 ayı dediğim gibi biz dolu dolu doldurduk, 7. aya girdik. doktorumla da işte nasıl olacak bu ek gıdaya geçiş sürecidir konuşurken nasıl başlayacağım bir kaşıkla mı başlayacağım 1 yemek kaşığı ve bir tatlı kaşığı ile nasıl başlayacağını sordum.Doktor dediki her çocuk için farklı bu kim çocuk 100cc, kimi çocuk 200cc alır demişti.ben bayağı bayağı gözünde büyütme çok heveslendim herhalde hemen Melisa verdiğim zaman Melisa 100cc ek gıda alacak diye düşünüyordum
çok güzel hazırlıklar yaptım hemen organik sebzelere aldım ve büyük gün geldi. öğlen yemeğinde sebze çorbası olarak başladık. Kaşığı verdiğim anda Melisa çok şaşırdı yani çocuğun böyle gözleri yuvalarından fırladı ki hoşuna gitmedi ağlamaya başladı. doktoruna sordum kesinlikle ve kesinlikle zorlamayacaksın ve çok yavaş ve uzun sürede olabilir panik olmayacaksın, acele etme dedi.

Gerçekten de ben de hiçbir zaman acele etmedim çünkü her zaman ana gıdasını anne sütü olmasını zaten istiyordum ama dediğim gibi beklentim çok yüksek olduğu için melisa'yı iştahlı diye düşündüğüm için hemen de ek gıdaya alacağını zannediyordum ama hiç düşündüğün gibi olmadı 7 ayın başlangıcı da başladık öğle yemeğine ve çok yavaş yavaş ilerledi. kim zaman kesinlikle almak istemedi ve odalarla doktoruma telefon açtım ne yapabilirim diye hemen ara verdi de iki üç gün ara verdim 3 gün sonra bir daha denedim. ama hiçbir zaman sonra bile değiştirmedim her zaman doktorunun önerdiği sebze çorbası formülü ile devam ettim burada çorba derken çok fazla su bildiğimiz Bizim içtiğimiz çorba kıvamında bir şey düşünmeyin ben her zaman birazcık daha boza kıvamında başladım. eğer yutamıyor gibi oluyorsa da ekstradan suyundan ekliyordum çorbanın. zaten sebzeleri kaynattım zaman sebzeler çok sulu olduğu için balkabağı su salıyor normal yeşil kabak çok fazla su salıyor. sebzelerin suyundan ekleye ekleye gidiyordum süreç dediğin gibi 7. Ayın başında başladı biz tam olarak ek gıdaya yani sebze çorbası iştahla yemeğin haşlaması 8. ayın sonu 9. ayağı girdiğimiz anda başladı yani şunu söylüyorum hiçbir şekilde panik olmayın, umutsuzluğa kapılmayın. ben de ilk seferinde bir anda omuzlarım çok çökmüştü iştahsız bir bebeğim olacak benim diye düşünmüştüm ama hiç zorlamadım gerçekten şunu da düşündüm kendimi bebeğinin yerine koydum. 7 ay boyunca sadece anne sütü alan bebek annesinin üstüne aşık bir bebek bir anda hayatına hiç tatmadığı bir şey ağzına veriyorsun ve ona alışma süreci tabii ki çok çok zor olacak bebeğim empati yaptım zaman ona çok hak verdim de hiç zorlamadan sürede çok yavaş yavaş başlayarak bugünkü geldiğimiz noktada diyebilirim ki anne sütünü daha çok seviyor sebze çorbasını daha çok seviyorlar

ek gıdaları nasıl hazırladın diye sorarsanız Philips avent buharlı pişirici aynı zamanda da blender ile kullanabileceğiniz makinesi satın aldım inanılmaz derecede çok memnunum.

melisanne

New member
ilk 6 ay kesinlikle katı gıda tavsiye edilmiyor zaten. o yüzden bu zamanlarda bence pek zorlamamak lazım. doktor tavsiyesi ile birlikte biz organik bebek bisküvisine ( hero baby ) 25. hafta itibari ile başlamıştık.

realkids

New member
canım ben hero baby organik bebek bisküvisi kullandım ilk olarak. çalışan bir anne olarak bebk bisküvileri anneler için çok kullanışlı oluyor ve fark ettim ki çok çok kullanılan bir ek gıda çeşidi. O çok şekerli bilindik markaları kullanmadığım için çok sorun olduğunu düşünmüyorum. Evde yaptığında bile tonla beyaz şeker kullanıyorsun. Insan kendini kötü hissediyor bazen kendi yapamadığı için ama her şeye yetişemiyoruz o yüzden vitamin ve mineral zengini organik ürünler her zaman hayat kurtarıcı. zaten illa ki meyve ve sebzeyle püre yaptığın için besleyicliği de artıyo. şu anlık sebzeler, meyveler ve bebek bisküvisi ile bi yol izliyorum.