Kolik nedir? Kolik bebek nasıl anlaşılır?

mirmir

Member
Anneler bebeğiniz sürekli ağlıyor mu? Belki kolik olabilir? Bunu hiç düşündünüz mü? Şimdi aşağıda paylaştıklarım sizin bebeğinizde de varsa daha çok uykusuz geceler yaşamadan doktorunuzla bir görüşün derim.

Kolik hakkında en fazla merak edilen sorular:

Bebeğim her zaman ağlıyor. Kolik olabilir mi?
Kolik belirtileri nelerdir?
Kolik ne kadar sürer?
Neden bazı bebekler kolik?
Kolik olduğunu düşünürsem bebeğimi doktora götürmeli miyim?
Gıda alerjisi kolik neden olabilir mi?
Bebek masajı kolik bebeklere iyi gelir mi?

Bebeğim her zaman ağlıyor. Kolik olabilir mi?
Kolik, sağlıklı bir bebekte kontrol edilemez. Bebeğiniz 5 aylıktan küçükse ve en az üç hafta boyunca haftada üç ya da daha fazla günde üç saatten fazla çığlık atıyorsa kolik olarak kabul edilir. Kolik bir hastalık değildir ve bebeğinize uzun vadede zarar vermez, ancak bebekler ve ebeveynleri için zor bir şeydir.
Bebeğiniz kolik ise, kolik ile başa çıkmakla ilgili makalemizde onunla başa çıkmanıza yardımcı olacak 20'den fazla insanı korumaya yönelik ipucu bulun.

Kolik belirtileri nelerdir?
Kolik genellikle bir bebek 2 ya da 3 haftalık olduğunda ortaya çıkar. Bebekler normalde ıslak, aç, korkmuş veya yorgun olduklarında ağlarlar, ama genellikle aynı saatte (genellikle öğleden sonra ya da akşam) kolik ağrılı bir bebek aşırı derecede ağlar. Eğer bebeğiniz uyuşuksa, ağlamalarının bu sıradaki normal ağlamaya göre daha yüksek ve daha yüksek olduğunu ve bölümlerin aniden başlayıp biteceğini fark edebilirsiniz.

Kolikli bebeğiniz aynı zamanda büyük bir karnının işaretlerini de gösterebilir. Gaz, koliklere neden olmaz, ancak ekstra gutlu olabilir çünkü kolikli bir bebek ağladığında genellikle hava yutuyor. Kolikli bebeğinizin parmaklarını sıktığını, sırtını kemirdiğini, kızardığını ve bacaklarını uzattığını veya çekip çektiğini ve ağlarken gazdan geçtiğini fark edebilirsiniz. Bazen gaz geçirdikten veya bağırsak hareketinden sonra kendini daha iyi hissedebilir.

Kolik ne kadar sürer?
Neyse ki tünelin sonunda bir ışık var. Kolik, 6 hafta civarında zirveye ulaşma eğilimindedir ve daha sonra 3-4 ay arasında önemli ölçüde iyileşir. 4 aylıkken, bebeklerin yüzde 80 ila 90'ı kolik üzerindedir. Kalan küçük yüzde bir ay daha sürebilir.

Evet, uzun bir yolculuk. Bu arada, bebeğinizi en iyi şekilde nasıl rahatlatacağınızı ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyeceğinizi öğrenin. Kolikli bir bebeğe bakmak çok stresli olabilir ve kendi refahınızı korumak için düzenli molalar vermeniz gerekir. Bir yürüyüşe çıkarken eşiniz veya arkadaşınız ya da akrabanız yanınıza alın ya da ihtiyacınız olduğunda kendinizi iyi bir şekilde ağlamanız için gevşeyin.

Neden bazı bebekler kolik?
Kolik, bebek hayatının büyük gizemlerinden biridir. Uzmanlar, bebeklerin yüzde 8 ila 40'ının kolik olduğunu tahmin ediyor. Bu durum, bebekler ve kızlar arasında ve emzirilen ve formülle beslenen bebekler arasında ilk doğan ve daha sonra doğan bebekler arasında eşit olarak yaygındır. Kimse, bazı bebeklerin neden diğerlerine göre daha hassas olduğunu bilmiyor, ama teoriler boldur. Ve birden fazla sebep olabilir

Hamilelikte veya doğum sonrası dönemde sigara içen annelerden doğan bebeklerin kolik riski arttığını biliyoruz (bebek emzirilirse bu risk azalır).

Bazı uzmanlar, kolik ağlamasının uzun sürdüğünün, hassas bebekler için fiziksel bir salınım olduğuna inanırlar. Akşam etrafında dönerek, bu bebeklerin artık daha fazla çevre değişikliği, ses ya da his ile baş edemediklerini söylerler, böylece rahatsız olurlar ve ağlarlar.

Bir başka teori, kolikin bazen bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin dengesizliğinden kaynaklanmasıdır. Çalışmalar kolikli bebeklerin kolik hastalığına yakalanmayan bebeklerden farklı bağırsak mikroflorasına sahip olduklarını göstermiştir. Probiyotiklerle tedavi (özellikle Lactobacillus reuteri) bazı bebeklerde kolik semptomlara yardımcı olduğu gösterilmiştir. Belirli bir probiyotik öneri için doktorunuza danışın.

Kolik olduğunu düşünürsem bebeğimi doktora götürmeli miyim?
Evet, bebeğinizin hiç susmadan ağlamasıyla ilgili bir doktorla konuşmak iyi bir fikir. Barsak sorunları ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi diğer olası nedenleri dışlayabilir ve bebeğinizin normal beslenip beslenmediğini kontrol etmek isteyecektir. Ayrıca, bebeğiniz için kolik olması durumunda en iyi hareket tarzını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ve eğer bebeğinizde ateş, kusma veya kanlı dışkı gibi başka belirtiler varsa - derhal doktora başvurunuz. Bu belirtiler kolik nedeniyle değildir.

Gıda alerjisi kolik neden olabilir mi?
Doktorun düşünebileceği şeylerden biri, bebeğinizin inek sütü proteinine karşı bir hassasiyet veya alerjisi olup olmadığıdır. Kolik olmasına neden olmamasına rağmen, kolik taklitini taklit eden karının sorunlarından biridir. Formülü besleyen bebeğiniz için bu durum söz konusu ise, doktoru hidrolize edilmiş bir formüle (proteinin bozulduğu bir yere) geçiş yapmanızı tavsiye edebilir. İnek sütü proteini bebeğiniz için bir problemse, semptomları muhtemelen formüldeki değişiklikten bir hafta sonra iyileşir.

Bebeğiniz emzirmediğinizde, yardımcı olmadığına dair kesin bir kanıt olmasa da, süt vermeyen bir diyetin ardından denemeye değer olabilir. Emziriyorsanız, bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için birkaç hafta boyunca sütü, peynirleri ve yoğurdu kestirmek için doktorunuzla konuşun. (İnek sütü proteini uzun süre anne sütünde kalabilir, bu yüzden bu diyet deneyi biraz sabırlı olur.) Emziriyorsanız, bebeğinizin diyetinizde süt ürünlerinden başka bir şeye duyarlı olması da mümkündür. Hangi gıdaların sorunlu olduğu konusunda oldukça fazla tartışma var (ve veriler çelişiyor), ancak başlıca şüpheliler buğday, yumurta, fındık, meyve, kafein ve çikolata gibi görünüyor.

Bu yiyeceklerden birinin bebeğinizi rahatsız edip etmediğini görmek için, birkaç gün boyunca hepsini tüketmekten kaçının. Bebeğiniz daha iyi görünüyorsa, her seferinde bir yiyeceği yeniden verin ve yeniden tanıtımlar arasında birkaç gün bekleyin. Belirli bir yemeği yemeye başladıktan sonra bebeğiniz tekrar fışkırmaya başlarsa, rahatsız edici maddeyi keşfettiniz. Belli bir yiyeceğin bebeğinizi çıldırttığını fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

Bebek masajı kolik bebeklere iyi gelir mi?
Son zamanlarda kolik bebeklerle aldığım en önemli sorulardan biri de bebek masajının kolik sancısına iyi gelip gelmediği. Bebeğinizi baby spa lara götürerek, suyun sakinleştirici etkisinden faydalanabilirsiniz. Bebek masajı da son derece iyi gelecektir.
 
Üst