Peynir Seçme Püf Noktaları

Aslı Tan

New member
Peynir, kahvaltının vazgeçilmezidir. Türk kahvaltı kültüründe ise daha çok baş tacı bir hali vardır. Coğrafyamızda yetişen bir çok peynir türü, kahvaltı sofralarımızı zenginleştirir. Ayrıca ara öğünlerde sandviç içinde ve bazı yemeklerin üstüne eritme şeklinde de kullanılır.

Ama iyi bir peynir almak istiyorsak nelere dikkat etmemiz gerekir. Bu konuda sizin için bir araştırma yapıp, önemli gördüğüm noktaları paylaşmak istedim.

Peynir seçerken her şeyden önce mutlaka tadına bakın. Eğer peynirin tadından ekşilik varsa o peyniri sakın almayın. Peynir hayvansal bir gıda olması sebebi ile içinde bakteriler çok çabuk üremekte ve tadını değiştirmektedir. Bu nedenle tadının bozuk olduğunu düşündüğünüz peyniri kesinlikle satın almayın.

Dayanıklılık ve kalite peynirin çeşidine göre değişebilen özelliktedir. Öncelikle, iyi bir beyaz peynirin kalıbı düzgün ve her kenarı birbirine eşit olmalıdır. Üzerinde pas, küf ve salamura kirlilikleri taşımamalıdır. İyi bir beyaz peynirin rengi, parlak ve canlı bir beyazdır. Donuk, kirli beyaz, sarımsı, siyahımsı ve mavi-yeşil gibi renk değişimleri olmamalıdır. Kaşar peyniri gibi bazı tip peynirler kendine özgü sarıya yakın renklere sahip olabilir.

Peynirin hava ile temas etmesi, bozulma evresinin başlaması demektir. Bu nedenle havayla temas etmemesi önemlidir. Kaşar peyniri gibi kendine özgü sarı rengi olan peynirlerde ise farklı renkler görülebilir.

Kültürlü beyaz peynir, klasik beyaz peynire göre daha yumuşak olmalı. Fiziksel olarak parçalanmaya daha yatkın olmalı.

Kaliteli ve uzun süre dayanıklı peynir çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumda bakmanız gereken ilk şey; peynirin her kenarının birbirine eş olması gerekir. Daha sonra üzerinde pas, küf veya salamura kirlilikleri bulunmamalıdır.

Satın alırken ambalajın vakumunun bozulmamış olmasına dikkat etmek gerekir. Havayla temas etmeye başlaması, peynirin bozulmaya ve küf üretmeye başlaması demektir. Peynir ambalajlarında etiket kontrolü yapılmalı ve son tüketim tarihi geçmemiş ürünler almaya dikkat edilmelidir.

Kaliteli bir beyaz peynirin, düz ve eşit kenarlı bir kalıbı olmalıdır. Peynirin üzerinde herhangi bir leke olmamalıdır.

Üzeri homojen pürüzsüz olmalıdır. Ne çok çabuk kırılmalı ne de zor kesilmelidir.

Beyaz peynirin renginin tamamen beyaz olması gerekir. Eğer kenarlarında ya da etrafında sarılıklar fark ettiyseniz o peyniri satın almamanız gerekir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst