Psikolog ve Psikiyatr arasındaki fark nedir? En doğru uzman sizin için hangisi?

tipitip

Member
Başa çıkmakta zorlandığınız, yaşamınızı alt üst eden problemlerle ilgili psikolojik destek almaya karar vermek çok önemli bir adım. Açıkçası biraz da cesaret işi. Peki böyle bir karar aldıktan sonra doğru uzmanı nasıl seçeceğiz? Psikolog kim? Psikiyatr kim? Bu uzmanlar birbirinden nasıl ayrılıyor?

İçinde bulunduğunuz süreçte zaten kafanız karışık. Gerçekten sizi anlayacak ve sorunlarınıza çözüm üretecek aynı zamanda ağzı sıkı da birilerine ihtiyacınız var. Benden söylemesi. Ne psikologlar gördüm hastalarının anlattıklarını arkadaş sohbetlerine meze yapan, ünlü tanınmış danışanlarının kendine geldiğini syleyip hava atanlar mı dersin? İnsanların anlattıkları mahrem sırlarını ortaya dökenler mi? Maalesef her mesleğin kötüsü çürüğü de oluyor. Kendi içinizi açabikeceğiz ve ağzı gevşek olmayan bir psikolog veya psikiyatrist çok önemli. Yeniden “mutlu” hissetmenize yardımcı olabilecek en doğru kişi kim? Bir Psikolog mu? Psikiyatrist mi? Eğer siz de kiminle görüşmeniz gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız üzülmeyin, yalnız değilsiniz!

Psikolog ve Psikiyatrist arasındaki farklar nelerdir? Hangisini seçmeliyim?

Psikiyatristler; tıp fakültesi mezuniyetlerinin ardından 4 yıllık psikiyatri uzmanlığını tamamlamış, ruhsal hastalıkların fizyolojik temellerine odaklanan ve reçete yazma yetkisine sahip hekimlerdir. Psikologlar ise üniversitelerin Fen- Edebiyat fakültelerinde 4 yıllık “Psikoloji” eğitimini tamamlamış, kişilerde var olan sağlıksız duygu, düşünce ve davranışların altında yatan nedenleri konuşarak çözümlemek üzere çalışan ruh sağlığı uzmanlarıdır. Dört yıllık lisans eğitimlerinin üzerine klinik psikoloji alanında 2 yıllık yüksek lisans eğitimini tamamlayan psikologlar “Klinik Psikolog” ünvanını alırlar ve psikoterapi uygulama yetkinliğini kazanırlar.

Psikiyatristler ise tıp eğitimlerinin ışığında psikolojik hastalıklara neden olabilecek biyolojik ve nörokimyasal etkenlere odaklanırlar. Örneğin, yaşadığınız depresyon belirtileriyle ilgili bir psikiyatrist ile görüştüğünüzde, psikiyatristiniz “depresyon” tanısı koymadan önce bu belirtilere neden olabilecek vitamin eksikliği, tiroid problemi gibi altta yatan farklı sağlık sorunları olup olmadığını öğrenir. Altta yatan farklı bir neden bulunmadığı takdirde teşhis koyar ve genellikle ilaç tedavisine yönlendirirler.
 
Üst