Sosyal medya hesaplarınız güvende mi?

tipitip

Member
Sosyal medya hesaplarımız uzun zamandır hayatımızın bir parçası. Her anımızı ve neredeyse kişisel bilgilerimizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden milyonlarca kişiyle paylaşıyoruz. Paylaştığımız bu bilgileri her zaman iyi niyetli kişiler takip etmiyorlar. Kimi zaman bu bilgileri kullanarak hesabınızı çalan ya da klon hesap oluşturan sanal korsanlar dolandırıcılık yöntemine başvuruyorlar.


Hesabınızın çalınması özel/direkt mesaj (DM) aracılığı ile ya da e-posta yordamı ile yapılıyor. Bilinen veya bilinmeyen bir hesaptan: “Hesabınıza yetkisiz erişim sağlandı veya videoyu izlemek için giriş yapmalısın” şeklinde, dikkat çekecek mesajlar gönderiliyor. Bu tarz linklere tıkladığınızda, aslında gerçek bir sosyal ağa veya erişim sitesine girdiğinizi düşünerek kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmaya çalışıyorsunuz. Lakin orası gerçek bir alan olmadığından, girmiş olduğunuz bilgileri başka kişilere kaptırmış oluyorsunuz.

Twitter, Facebook ya da Instagram gibi sosyal ağlarda yöneticiden geldiği gözüken “Hesabınız çalındı, tehlikede veya kural ihlali yapıldı” gibi mesajlara kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. İnternette herhangi bir içeriği izlemek için sosyal medya hesabınızla giriş yapmaya yönlendiren uygulamalar çoğunlukla tuzaklar içeriyor. Eğer, hesap güvenliği ile ilgili bir problem yaşanıyorsa, ilgili sosyal ağların sorumlu kişileri, gerçek isimli ve kendi alan adları uzantılı e-posta adreslerinden sizlere ulaşıyorlar. Bunların haricindeki tüm iletişim çabalarının, bilgi hırsızlığının yöntemlerinden başka bir şey olmadığını bilerek, bilinçli bir şekilde yaklaşım sergilenmesi gerekiyor.

Güvenliğin ötesinde asıl tehlike manipülasyonBilgi hırsızlığının ve önlem almaya çalıştığınız güvenlik açıklarının yanı sıra, son dönemde görüldüğü üzere, kullandığımız sosyal ağların dışarıdan göründüğü kadar masum olmadıkları ortaya çıktı. Amerikan başkanlık seçimleri ile ilgili yapılan soruşturmalar neticesinde, Facebook üzerinden, reklam ve içerik marifetleriyle kullanıcıyı belli bir anlayışa ve inanışa yönlendirici ve kullanıcıyı manipüle edici çalışmaların yapıldığı ortaya çıktı. Cambridge Analytica isimli şirketin sahip olduğu milyonlarca Facebook kullanıcı bilgilerinin işlenerek ne denli tehlikeli bir silaha dönüştüğü görüldü. Yaptığımız paylaşımlar ve hatta masum “beğeniler” (like'lar) karanlık güçlerin elinde birer mühimmata dönüşmüş. Bundan dolayı, sadece güvenlik perspektifi ile değil, internetin ve sosyal mecraların kullanımına yönelik de bir bilinçlenme çalışmalarının ortaya konmasının elzem olduğu net bir şekilde görülüyor.

Güvenliğin ötesinde asıl tehlike manipülasyon

Bilgi hırsızlığının ve önlem almaya çalıştığınız güvenlik açıklarının yanı sıra, son dönemde görüldüğü üzere, kullandığımız sosyal ağların dışarıdan göründüğü kadar masum olmadıkları ortaya çıktı. Amerikan başkanlık seçimleri ile ilgili yapılan soruşturmalar neticesinde, Facebook üzerinden, reklam ve içerik marifetleriyle kullanıcıyı belli bir anlayışa ve inanışa yönlendirici ve kullanıcıyı manipüle edici çalışmaların yapıldığı ortaya çıktı. Cambridge Analytica isimli şirketin sahip olduğu milyonlarca Facebook kullanıcı bilgilerinin işlenerek ne denli tehlikeli bir silaha dönüştüğü görüldü. Yaptığımız paylaşımlar ve hatta masum “beğeniler” (like'lar) karanlık güçlerin elinde birer mühimmata dönüşmüş. Bundan dolayı, sadece güvenlik perspektifi ile değil, internetin ve sosyal mecraların kullanımına yönelik de bir bilinçlenme çalışmalarının ortaya konmasının elzem olduğu net bir şekilde görülüyor.
 

Dilek

Active member
Telefona gelen kod yönetimi kullanıyorum hesap varislerim var yedek hesaplar var şifre tekrarlı ya da ardışık sayılar değil ayrıca özel şeyleri paylaşmıyorum
 

alize

Member
Telefona gelen kod yönetimi kullanıyorum hesap varislerim var yedek hesaplar var şifre tekrarlı ya da ardışık sayılar değil ayrıca özel şeyleri paylaşmıyorum
👏👏👏👏👏 Tebrikler canım . Maşallah çok disiplinli ve bilinçli bir annesin 😊
 
Üst