Tatil dönüşü saç bakımı için neler yapabiliriz? Saç maskesi tarifi veriyorum...

gipsy

Member
Yaz geldi geçiyor, bayram da denize havuza girildi. Sonuç... Saçlar perişan...

Saçların durumu kadının ruh halini şekillendirdiğine göre saçlara bir el atmak da lazım. Değil mi?

Saç telleri kökü dışında ölü hücrelerden oluşmaktadır. Bu yüzden kendini onarması mümkün değildir. Dışarıdan tatbik edilecek ürünler çok önemlidir. Doğru ürünler seçilmeli ve doğru uygulanmalıdır. Bunun için saçı iyi tanımak ve özen göstermek gereklidir.


Kuru saçlar...
Kuru saçlar parlamaz, bakımsız ve mat bir görünüme sahip olurlar. Çok sık fön yapmak, rüzgâr ve ısı değişimleri, perma veya boya, saç ve saç derisine olumsuz etkiler yaparak kuru saçlara neden olur.

Kuru Saçlar iyi bir bakım yapmak ve düzenli yıkama gerektirir. Şampuanınızı seçerken nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin. Saçlarınızı şampuanlama işleminden sonra çok iyi şekilde durulamaya dikkat edin. Besleyici ve nemlendirici maskeler kullanılmalıdır.

Kuru saçlar için maske!
Malzemeler...
1 çorba kaşığı bal
1/2 fincan tam yağlı süt

Hazırlanışı...
Balla sütü karıştırıp saç derisine masaj yapın ve 15 dakika bırakın. Yumuşak bir şampuanla yıkayın.

Yağlı saçlar...
Hormon düzensizlikleri, dış faktörler ve stres gibi durumlar yağ bezlerinin fazla çalışmasına ve dolayısıyla yağlı saçlara neden olabilir. Yağlı saçlar ılık su kullanılarak yıkanmalıdır ve mutlaka yağlı saçlara özel hazırlanmış şampuanlar kullanmalıdır.

Yağlı saçların çok sık taranması doğru değildir. Sık tarama, yağ bezleri harekete geçirerek yağlanmayı arttırır.

Yağlı saçlar için bakım maskesi!
Malzemeler...
1 çay bardağı Ihlamur
2 tatlı kaşığı Çam Terebentin
2 tatlı kaşığı Çörekotu yağı
2 çay kaşığı Limon suyu

Hazırlanışı...
Ihlamur küçük parçalara ayrılır. Yağlar ve limon suyu ilave edilip iyice kıvama gelene kadar karıştırılır. Bu maske saç köklerinden başlanarak saça uygulanır. Üzeri kapatılmış olarak 20 dakika bekletildikten sonra tercihen Isırgan'lı bir şampuanla yıkanır.

İnce ve cansız saçlar
Saç serumları kırılan uçları düzleştirmede son derece işe yarar. Parmaklarınızın arasına bir damla alarak yıpranmış saç uçlarına uygulayın. İnce saçlar kuru iken çok sert taranmamalıdır. Yıkandıktan sonra saçlar baş öne eğilerek arkadan kurutulmalıdır.

İnce ve cansız saçlar için Losyon
Malzemeler...
½ litre Süt ( kaynamış)
1 çay bardağı Papatya
2 yemek kaşığı Aloe vera yağı

Hazırlanışı...
Malzemeler sütün içine ilave edilir ve 1 saat kadar bekletildikten sonra süzülür. Elde edilen losyon son yıkamadan sonra bir miktar alınarak saç uçlarına uygulanır.
 
Üst